VP Orešje pri Ptuju 233 m

VP Orešje pri Ptuju 233 m
Nevihta nad jezerom, Radehova pri Lenartu 1.7.2022

nedelja, 6. maj 2018

Huda neurja na območju Podravja, supercelične nevihte 4.5.2018


























































































































































Storm Forecast
Valid: Fri 04 May 2018 06:00 to Sat 05 May 2018 06:00 UTC
Issued: Fri 04 May 2018 01:12
Forecaster: PISTOTNIK
A level 2 is issued for large parts of Slovenia, Croatia, and Bosnia-Herzegovina mainly for excessive convective precipitation and large hail, and to a lesser degree for tornadoes.

 ... Hungary, Austria, NE Italy, Slovenia, Croatia, Bosnia-Herzegovina, Serbia, Montenegro, Albania, FYROM, W Greece ...

A more convincing severe weather threat develops once more around the N Balkans, where persistent warm air advection from the SE creates large-scale lift and enhances vertical wind shear. Thursday's 12 UTC soundings from Vienna, Graz, Zagreb and Zadar indicated CAPE between 300 and 1200 J/kg, as an elevated mixed layer slid on top of rich low-level moisture near the diffuse surface warm front. A similar CAPE magnitude is expected again on Friday, overlapping with enhanced vertical wind shear and storm-relative helicity (around 15 m/s and 200 m^2/s^2 across the lowest 3 km, respectively).
Due to residual clouds and the ongoing warm air advection, convective initiation will likely occur rather late. However, in the course of the afternoon, a rapid increase in storm coverage and intensity is expected, mostly over Slovenia, Croatia and Bosnia-Herzegovina. Initially discrete storms will likely turn multi- or supercellular and pose a main risk of large hail, possibly reaching 5 cm in size in isolated places.
Towards evening, clustering into one or several MCSs is likely under the help of synoptic and orographic lift. An extraordinary flash flood risk is foreseen due to a persistent, NW-SE-running and flow-parallel convergence zone across Slovenia, inland Croatia and Bosnia-Herzegovina and ceaseless inflow of warm and moist air from the E to NE. Limited area models agree on backbuilding storms with rainfall peaks in the 50 - 100 mm range. Vertical wind profiles continue to improve in the easterly inflow, and 0-3 km storm-relative helicity is predicted to exceed 500 m^2/s^2 in the bordering regions to Austria and Hungary in the evening. Discrete or tail-end storms may still become supercellular into the night with a risk of large hail and one or two tornadoes.
Activity may continue or regenerate repeatedly throughout the night while slowly weakening. All in all, a level 2 is warranted for the N Balkans and a level 1 for S Austria and NE Italy, which may still see remnants of these storm clusters with a main risk of heavy rain in the evening and night. A high-end level 1 is also extended all the way southward into W Greece, where CAPE as well as vertical wind shear and synoptic lift are a little lower/weaker than further north, but widespread afternoon storms still pose a risk of scattered large hail and heavy rain events.

Vsekakor je to bil do sedaj moj najuspešnejši lov na nevihte. Ob okoli 13:15 sem se v Mariboru dobil z Jernejem, z katerim sva čejsala na območju Lenarta(Zavrh) in v Cerkvenjaku. Za krajši čas sva se zapeljala v Prekmurje na območje Dubrovnika,Turnišča in moravskih toplic, vendar je bilo potrebno it nazaj v okolico Lenarta. Doma je postaja zabeležila rekordno 24 urno vsoto padavin, in sicer je od 4 ure zjutraj(4.5.2018), do 4 ure zjutraj(5.5.2018) padlo 84,2mm. Glede da Davis pri nalivih ni točen, je sklepati da je padlo še cca 10mm več. Dne 4.5 je padlo 81mm. Precej več padavin je bilo kakšen km vzhodneje, na Arso Ptuj 143,8mm(140,2mm 4.5.2018). Na Zevs Ptuj-Prelog pa kar 158mm(156mm 4.5.2018). Res ogromne razlike na majhnih razdaljah. Doma je padala 3 toča v velikost lešnika, na srečo ne veliko. Bolj je klestila na območju Ptuja, Hajdine, Slovenskih goric itd.

Prva nevihta s točo je bila med 13:30 in 13:45, toča je padala cca. 3minute.
Druga nevihta s točo je bila med cca. 15:00 in  15:15 uro
Tretja nevihta s točo je bila med 17 in 18 uro, ko je nastalo več združenih celic, z katerih je občasno padala toča. Ker me ni bilo doma, da bi točneje spremljal situacijo je morda padala toča tudi 4 krat.

Video toče doma
https://youtu.be/Jcp3vt8LnQ4 

Po slikanih je bilo 5 supercelic, glede na radar ocenjujem, da je bilo na severovzhodu 7-8 supercelic, ki so bile večkrat združene oz. zelo blizu ene poleg druge.


Med 18:40 in 19 uro je fejst toča padala v Mestnem vrhu, kjer je rahlo pobelila.

Kumulacija padavin po radarskih meritvah in postajah(Avtor: David Račič). Slika prikazuje da je doma lahko padlo tudi med 165-200mm padavin. Davis postaja pri močnejših nalivih, pogosto podcenjuje količino oz. nekaj padavin steče mimo vage. V prihodnjih mesecih bom opravljal primerjavo z Davis postajo in novim analognim dežemerjem. Tako se bo vidlo ali Davis postaja dejansko podcenjuje količino.







Ptuj z zraka(Avtor: Albin Bezjak)

https://www.facebook.com/grajena/videos/766954753510621/UzpfSTE3ODAxODA1NDM6MTAyMDg2NTk0ODYxMjI4MDY/

Na FB Severe Weather Europe
https://www.facebook.com/severeweatherEU/photos/pcb.2224661627756926/2224660867757002/?type=3

Supercelična nevihta južno od Graza-Lannach. Kljub temu da radarska slika ni dajala velikih odbojev.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1665382553498453&set=gm.2049967105270579&type=3&theater&ifg=1

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1663399037030138&set=gm.2049104445356845&type=3&theater&ifg=1

Prva nevihta, ki je med 13:30 in 13:45, spustila drobno točo in 6mm padavin.







































Animacija padavin ob prvih dveh ujetih supercelici z 20m stolpa v Zavrhu pri Lenartu
















































Prva lepotica dneva z lepim wall loudom, ki je skoraj da drsel po tleh. Je pa bilo veliko vrtinčenja, a kakšnega lijaka žal ni uspela spustit, čeprav je bilo nekaj sumljivih formacij.


























































Še SLO zastava da se ve, kje je slikano:)












































Sumljivi izrastek ob norem vrtinčenju.










































Še zadnja slika prve supercelice









































Greva z stolpa, a kaj kmalu zagledava novo sup, in spet šprint na stolp.











































Bila sva na idealni poziciji, saj je le malo kapljalo, občasno pa je zapihal močnejši veter. Močna dežna zavesa je bila oddaljena le par km.




















































Pri Lendavi se prožijo plohe, zato skleneva da pičiva v Prekmurje. Ker sva sklepala da se bo le-ta na svoji poti okrepila. Zapeljala sva se to Dubrovnika ter do Moravskih Toplic. Vidne so bile posledice hudih neurij v sredo 2 maja. Za Podravje sva mislila da sta prvi supercelici pobrali vso energijo, a sva se motila, radar kaže da se je na območju Haloz in Ptujskega polja nevihta okrepila. Zato sva se odpeljala nazaj proti prvotni lokaciji. Prispela sva še glih pravi čas, za pot proti stolpu pa ni bilo več časa. Zato sva se ustavila na ravnici malo pred potjo na stolp.






























































Pokaže se izjemna supercelica z noro rotacijo. Pogled na hrib Zavrh.













































































Začelo je deževat, čedalje več je bilo bližnjih udarov strel. Ztao je bil čas za pobeg na varno.
Odpeljeva se v smeri SV. Jurija ob Ščavnici, kjer imava pogled na to celico, ki izgublja na moči.


































































Kmalu se južneje sproži nova supercelica. Hitro se odpeljeva bližje. Lovljenje med griči je zelo zahtevno, odločiva se da se zaplejava v Cerkvenjak. Najdeva solidno lokacijo. Kjer poslikama še zadnji dve supercelici. Naredim tudi timelapse.
animacija

























































4 supercelica v ozadju na levi se dela že 5.

























































Pogled na novo sup




















































































Timelapse. Žal sem en posnetek naredil z roke in je stresen, ampak se vseeno vidi rotacija.
https://www.youtube.com/watch?v=zS59hYPaQHE
Ker je postajalo že dovolj temno sva se zapeljala do SV.Trojice, kjer sva imela pogled na vs estrani. Žal je bil oveliko strel med oblaki ali pa v dežni zavesi. Je pa bliskalo čisto v vsako smer neba,tako da nisi vedel kam usmerit fotoaparat.
Tile dve sta se ujeli, nič posebnega


























































Kmalu se je pojavil shelf cloud, ki se je lepo videl ob nenehnem bliskanju. Žal smo ob prihodu na boljšo lokacijo, shelf že malce oslabel.
















































Ura je bila nekaj čez 22 uro zvečer, čeprav je začelo prožit tudi v Prekmurju, nisva več imela energije za lov, pa še baterije so se mi skoraj da izpraznile. Ko sem se peljal z Maribora proti Ptuju, je bilo čedalje hujše. Ceste so bile na določenih odsekih poplavjene, polne blata in kamenja. Ob nenehnem bliskanju, se je lepo videlo poplavljena polja. Pod gradom Vurberk sem zapeljal v deročo vodo, tako da sem si utrgal sprenji del maske. Kot kaže pa je prišla tudi nekaj vode v motor. Do doma sem še le uspel prit. Prvi od dveh plazov na moji poti, na srečo je bilo prostora, da je šlo z avtom mimo.
Ena na hitro ob hudem nalivu. Se bolj slabo vidi.























Malo pred polnočjo. Na vrtu doma je bilo veliko vode.









































Še posledice na območju Ptuja, kjer je bilo polavljenih več kot 200hiš(5.5.2018).
Potok Grajena, še nikdar ni bil tako visok. Poplavil oje tudi gostilno Ring. Do nekdanje trgovine bratje reš je bilo vse pod vodo.






















































Tukaj je drla voda 1m visoko











































Ni komentarjev:

Naj 5 dogotkov v letu 2012

Naj 5 vremenskih dogodkov v letu 2012


1. Huda vročina in suša v drugi polovici avgusta(15-25.8.2012)
Avgusta sta nas zajela dva močna vročinska vala. Prvi je trajal od 1 do 6 avgusta,najvišja temperatura je bila dne 5 avgusta in sicer 34,7 stopinj C.
Med 15 in 25 avgustom,nas je zajel izjemno hud vročinski val. Ponekod v jugovzhodni Sloveniji so bile temperature tudi do 39 stopinj C. Na vremenski postaji Orešje pri Ptuju je bila zabeležena najvišja avgustovska temperatura in sicer 36,6 stopinj C dne 22.8.2012. Povprečna mesečna temperatura v avgustu je bila 22,0 stopinj C,kar je nov rekord. Med 1-26 avgustom je bila povprečna temperatura celo 22,5 stopinj C. Vročinski val je trajal kar 11 dni,v tem obdobju je padlo le 1,2mm dežja(23.8). V celem avgustu pa samo 24 mm dežja. Zaradi hude suše je začelo odpadat listje z dreves. Po 26 avgustu je vročina popustila.

Slike suše

Tabela max. temperatur med 15-25 avgustom.

Datum
Tmax.
Čas izmerjene temperature
15.8.2012
30,5 °C
17:10
16.8.2012
30,6 °C
16:18
17.8.2012
30,7 °C
18:25
18.8.2012
30,5 °C
16:30
19.8.2012
32,4 °C
17:19
20.8.2012
35,1 °C
16:28
21.8.2012
35,6 °C
17:19
22.8.2012
36,6 °C
17:05
23.8.2012
32,9 °C
18:15
24.8.2012
36,4 °C
16:43
25.8.2012
34,8 °C
17:30

2. Viharni jugozahodni veter 25.12.2012
Izjemno vetroven Božični dan. Sunki jugozahodnega vetra so po nižinah dosegali do 80km/h ,v nekoliko višjih legah pa do 100km/h. Tako doma kot na sosednjem hribu(Sovretova pot 300m) je bil zabeležen nov rekord. Na VP Orešje pri Ptuju je bil največji sunek izmerjen ob 10:09 in sicer 61,2km/h(sunki so bili tudi do 75km/h,zaradi sunkovitega vetra se je konstrukcija vremenske postaje ob večjih sunkih zamajala,zato so bili dejanski sunki nekoliko večji). Povprečna dnevna hitrost vetra je bila 16,3km/h. Med 10:30-11:10 sem z ročnim merilcem(Windmaster 2) meril na bližnjem hribu,kjer je izrazito izpostavljena lega za JZ veter. Izmeril sem rekorden sunek vetra in sicer 90km/h(25m/s) ob 11:02. Omenjen sunek spada po 12 stopenski Beaufortovi lestvici pod močan vihar(10 stopnja). Sunki so bili med 12-14 uro lahko blizu 100km/h.


Slikovna napoved(Vir.Arso)




Podrto drevo ,Orešje-Sovretova pot pri Ptuju.Vir:24ur.com



Modelska napoved največjih sunkov vetra(Aladin)

Veter je povzročil ,kar nekaj škode(Vir Rs za zaščito)

Beaufortova lestvica: 10

m/s 24.5 - 28.4
km/h 88 - 102
vozli 48 - 55
povprečna hitrost vetra v vozlih/km/h/mph: 52 / 96 / 60
opis vetra: močan vihar (tempesta, unwetter, storm)
učinek na kopnem: dviga strehe in podira drevesa
učinek na morju: gladina "zamegljena" (very high waves, the sea surface is white and there is considerable tumbling, visibility is reduced)
višina valov: 9 (~ 29,5 ft)
Mediji
Intervencije
http://www.sos112.si/db/priloga/p15779.pdf
Analiza vremena 23-26 december(Arso)
http://meteo.arso.gov.si/uploads/probase/www/climate/text/sl/weather_events/visoka-temp-veter_23-26dec12.pdf

Video močnega vetra Orešje pri Ptuju(Matej Štegar)


3. Sneženje ter hud mraz od 2 do 14.2.2012

Sneženje 4.2.2012
Dopoldan začel naletavat sneg,ki se je okrog 11 ure okrepilo v rahlo do zmerno sneženje.
Sneženje je ob okoli 21:00 ure ponehalo. Zapadlo je 3,5cm suhega snega. Količina padavin je bila 0,8mm. Občutek mraza je bil najvišji ob 18:04 in sicer -13,3.C.
Sneženje 6-7.2.2012
Ob okoli 7:30(6.2.012) je začelo rahlo snežit,ki se je dopoldan nekoliko okrepilo v zmerno sneženje. Popoldan je za krajši čas ponehalo ,vendar se je proti večeru ponovno okrepilo.
Do 20:30 padlo 6,5cm novega ,skupna višina je znašala 8,5cm. Količina padavin je bila 2,6mm.
Sneženje se je nadaljevalo v noč na torek,in v torek popoldan ponehalo. Skupaj z (6.2.012) je padlo 17cm suhega snega. Količina padavin je 7.2.2012 bila 6,6mm.
Tudi maksimalna dnevna temperatura je bila zelo nizka ,in sicer v ponedeljek(6.2) je bil dnevni maksimum le -7,9°C . V torek (7.2) pa -7,3°C .

Hud mraz 8 in 9.2.2012 ,in zaledenela reka Drava 8.2.2012
Nad nami je prevladoval hladen sibirski zrak.
V torek 7.2.2012 se je zvečer ob okoli 21:00 razjasnilo. Temperatura je zaradi jasnega in mirnega ozračja ter snežne odeje(suh sneg) začela hitro padat. Do polnoči je padla na -11,7°C (ob 23:33). V sredo zjutraj 8.2.2012 ,je bila najnižja temperatura -17,2°C (ob 6:32),na 5cm nad snežno odejo je bila temperatura -22,4°C .

Tudi v sredo zvečer(8.2.202) je temperatura izjemno hitro padala.
Pad temperature po urah.
Ob 20:00, -12,7°C
Ob 21:00, -13,8°C
Ob 22:00, -14,6°C
Ob 23:00 , -15,4°C
Četrtkovo jutro(9.2.2012) je bilo izjemno mrzlo,najnižja jutranja temperatura je bila -18,4°C ob 2:58. Če se ne bi proti jutru pooblačilo bi bil z lahkoto dosežen nov rekord. Temperatura 5cm nad snežno odejo je bila kar -23,9°C. Temperatura na Dravskem in Ptujskem polju se je mestoma spustila do okoli -21,0°C .
Še minimalne temperature v obdobju med 2 in 14 februarjem
Datum
Tmin.
Čas izmerjene temperature
2.2.2012
-9,7°C
7:45
3.2.2012
-10,9°C
7:15
4.2.2012
-9,2°C
20:45
5.2.2012
-10,4°C
7:06
6.2.2012
-10,4°C
3:15
7.2.2012
-11,7°C
23:33
8.2.2012
-17,2°C
6:32
9.2.2012
-18,4°C
2:58
10.2.2012
-11,2°C
5:31
11.2.2012
-10,0°C
4:00
12.2.2012
-8,6°C
0:15
13.2.2012
-9,2°C
7:15
14.2.2012
-13,9°C
6:16

Več na blogu

4. Katastrofalne poplave reke Drave 5-6.11.2012
Reka Drava je začela naraščat zgodaj zjutraj(5.11) med 10-11 uro se je začela razlivat na območju vsakoletnih poplav. Ker so se čez noč karte spremenile je bilo največ padavin na Gorenjskem ter Koroškem ter tudi na avstrijski strani. Tudi meja sneženja je bila zelo visoko in je dodatno pripomogla k naraščanju Drave. Avstrijske hidroelektrarne so zgodaj zjutraj obvestile Arso,da bodo ob okoli 12 ure spustile ogromno količino vode tam okoli 2000m/s3. Zato je bilo za zgornjo in spodnjo Dravo razglašen rdeč alarm pred silovitimi poplavami. Največji pretok reke Drave je bil do zdaj leta 1965 2600m/s3 . Tokratni pretok je bil na Ptuju ocenjen med 3100-3200m/s3. Najvišji vodostaj je bil med 19uro zvečer(5.11)in 1uro zjutraj.
V Orešju pa so pri reševanju pomagalo tudi okoli 20 vojakov in nekaj gasilcev.

Nekaj video posnetkov tega izjemnega dogodka.

Naraščanje Drave(med 10-11uro)

Reportaža




5. Sneženje konec oktobra (28-29.10.2012)
Med 2:30-3:30(28.10)je 4x zagrmelo,ob okoli 2:30 je dež prešel v zmerno do močno sneženje. Med okoli 5-6 uro smo bili brez elektrike,ter še nekaj malega čez dan. Veliko vej,dreves je bilo polomljenih.
Ob 8 uri sem izmeril na beli leseni deski ,kar 6,5cm južnega snega ,skupaj je najvišja snežna odeja znašala 7cm. Popoldan je bilo večinoma suho ,ob okoli 15.55 je začel ponovno dež s snegom .Zvečer ter v drugem delu noči(29.10) je rahlo snežilo padlo je dodatnih 4cm,tako je bila najvišja snežna odeja v oktobru od kar merim(2001)9cm ob 8uri(29.10). V tem poslabšanju od 26-29.10.2012 je padlo skupaj 77,2mm padavin. Dne 26.10(3,6mm)27.10(41,8mm)28.10(29,6mm)29.10(2,2mm). Skupna akumulativa zapadlega snega je bila 11cm. Na vremenski postaji Mestni vrh 320m sem v ponedeljek(29.10) ob 10uri izmeril kar 15cm.

Bohinj 5.3.2011(Srečanje ZEVS)

Bohinj 5.3.2011(Srečanje ZEVS)
Bohinj 5.3.2011(Srečanje ZEVS)

VP Orešje v štajerskem Tedniku

VP Orešje v štajerskem Tedniku
VP Orešje v štajerskem Tedniku

Trenutne temperature po Sloveniji(Amaterske postaje)

Arhiv podatkov(Postaje Zevs)

Statistika vremenskih podatkov(Zevs)

Radar Lisca

Radar Bilogora (Hrvaška)

Radar Osmer

Radar Nemčija

Meteoalarm

Kontakt:

Matej Štegar:Član vremenskega društva ZEVS
e-mail : mstegar@gmail.com
gsm: 040644540
Nov spletni blog numizmatika:http://numizmatika-matej.blogspot.com