VP Orešje pri Ptuju 233 m

VP Orešje pri Ptuju 233 m
HP supercelična nevihta nad Ptujskim jezerom 13.7.2024

petek, 13. september 2019

Tornadna tromba v Istri in shelf cloud v Kvarnerju 7-8.9.2019

Modelski izračuni so nakazovali pester vikend v Istri in Kvarnerju. Z Jernejem se v Mariboru dobiva v soboto ob okrog 18 ure, in kreneva proti Primorski.Ko se voziva proti Ljubljani, radar že zazna prvo nevihto v Tržaškem zalivu, ki je zelo stacionarna, saj se je obnavljala na območju Prosseca več kot uro. Hkrati je južno od nje na območju Slovenske Istre, nastala nova nevihta. Pri Postojni sva imela lep pogled na nakovalo nevihte, ki je postregla z res lepimi pozitivkami, obenem pa je še nakovalo osvetljevala luna. Žal ni bilo nobenega dobrega placa za fotkanje. Tako se odločiva da greva na Socerb. Žal sva bila prepozna, nevihta je že oslebela.
Vseeno postavimo opremo,saj se je v smeri Nove Gorice bliskalo, ampak je bilo daleč.Družbo nama je delal še uporabnik Zevs foruma neurje.


































Na območju Kopra nastane ploha. Kmalu začne deževat, ko prispemo do avta pa udari ena bližnja strela,tako da je bil potreben premik na varno. Nevihta se je naredila direkt nad glavo, tako da fotkanje ni bilo mogoče. Odpeljemo se na bližnjo lokacijo, kjer je pogled v smeri Nanosa. Ena se ujame z prtljažnika, nič posebnega.




















































Na Socerbu se nam pridružita še Amadej in Aleš. Dogajanje se je umirilo, padavine so se pomaknile proti osrednji Sloveniji, nad morjem pa se je razjasnilo. Ker radar ni kazal nič nad morjem,se odpravimo na naš tradicionalen kebap v Lucijo. Pogledamo še zadnje modele, in se odločimo da gremo do Rovinja,kjer so modeli zgodaj zjutraj kazali proženje. Malo pred Rovinjem opazimo na radarju en majhen flek, čez par minut, pa že prvi blisk. Pospešimo proti Rovinju. Postavimo opremo in čakamo. Žal stacionarna nevihta ni ponudila niti z eno strelo,vse je bilo v oblakih.































































Kmalu je začelo deževat,tako da smo morali iti pod eno streho. Družbo nam je delal domačin, ki je tudi fotografiral . Čakali smo skoraj 3 ure, za kakšno cg-jevko ena za mestom je le udarila pa še to sem zgrešil, a ni bila nič posebnega. Naposled se odločimo da je čas za premik, proti Fažani.
Opazujemo kipenje nad morjem, ter bliske v smeri naše obale.
Ena oddaljena nevihta, ki se je mučila in mučila,uspela je vrečt eno pozitivko. Ura je bila že 6 zjutraj.Ta nevihta se je kasneje razvila v supercelično.









































Proti Puli nastane nova nevihta, zato se odpeljemo do Pule. Kakšnih pametnih struktur ni bilo, je pa bil onekaj cg-jevk, ampak je bilo že presvetlo. So pa bili ob sončnem vzhodu lepi kontrasti.
































Pokonci sem bil točno 24-ur, tako da sem že mislil it malo zadremat v avto. Vendar še z Jernejem ostaneva na plaži,kolega pa gresta malo zadremat.
Kaj kmalu Jernej opazi manjši vrtinec, ki se spušča z oddaljene supercelične nevihte, ki pa je po cca nekaj sekundah izginil. Hitro grem zbudit kolega.
Nevihta še drugič spusti tornadno trombo, torkat veliko večjo, a žal predaleč. Vse skupaj je bilo nekje na območju Brionov.












Prvega pravjo ne pozabiš nikoli, pa čeprav je daleč.















































Fotkam z starim objektivom, ki ima zoom 300mm, kvaliteta je res zanič, še ročno je bilo potrebno ostrit, ob vsem adrenalinu, je uspeh da so sploh kolikor toliko ostre fotke.

















































Malo zatem nevihta z wall clouda že 3-jič spusti lijak, tokrat še večji













































Od vsega adrenalina in navdušenja,jutranja kavica ni bila potrebna:)
Proti Kamenjaku, imamo pogled na še eno supercelično nevihto, vendar nam pogled zavira gozd. Zato se zapeljemo v smeri Kamenjaka. Na poti hitro z avta pofotkam lepo supercelico z wall cloudom in inflow tailom.

















































Navigacija nas je vodila, po nekih ozkih ulicah, do obale. Ker pa z avtom nismo upali. Tako da smo do obale leteli peš, kakšnih 200-300m.Ko le imamo boljši pogled, pa supercelica počasi razpada.


























Supercelična nevihta, katera je spustila tornado, je še kar živela, in se proti Kamenjaku krepila. Žal nekih struktur ni imela. So pa žgale lepe cg-jevke.

Če bi tole bilo zvečer, bi bilo res top,saj je bil ores veliko lepih strel.Kmalu nas je zajel dež,tako da smo morali po borovem gozdičku in gladkih skalah hitro nazaj. Ko prispemo do avta,radar kaže na veliko možnost toče. Zato se odpeljemo severneje. Kljub temu da smo bili v rumenem do oranžnem območju, je padlo nekaj manjše toče v velikosti koruze. Na območju Kamnejka je morala kar fajn klestit toča. Tam je po podatkih amaterske postaje padlo v kratkem času 40mm dežja. Kar je povzročilo, poplavljene nekaterih objektov in cest.
Dogajanje se počasi umiri, zato še malo pogledmao modele. Midva z Jernejem, se odločiva da tvegama z odhodom v Kvarner, čeprav so modlei bili za tam skoraj da suhi, edino Aladin je kazal proženje.Ostal iso ostali v Istri. Odločiva se, da za kako urco zaspima, saj smo bil ipokonci že več en dan. No kaj več kot uro v vročem avtu se ni dalo zalegnit. Ob okrog 17 ure z Pule kreneva v smeri Kvarnerja. Ko prispeva v Rijeko, je fronta že zajela Istro. Tukaj pa je ob par kapljah, bilo še do 24 stopinj C. Greva na eno dvignjeno lokacijo v okolici Bakarca, k ijo je imel Jernej označeno že od prej. Tam srečeva lovca z Rijeke, ki nama pokaže top lokacijo z Velebita z pogledom na Krški most in Rijeko.
Ujel se je lep shelf, bilo je veliko udarov strel, ujela se je le ena solidna.












Odpeljemo se malo višje.
Krški most se še komaj malo vidi. Desno je udarila dokaj blizu lepa strela, ki pa jo žal zgrešim. Zaslonka je bila seveda na f20, saj je bilo še malo svetlo.



Začelo je močneje deževat, baza oblakov je bila le malo nad nami. Hitro pospravi mopremo pa gasa v avto. Kmalu je ena udarila zelo blizu. Zapihal je veter JZ smeri, ter se močneje vlilo. Vmes je bilo tudi nekaj sodre.
Odpeljemo se nazaj v dolino. Makadamske ceste so bile polne vode. Ker sva bila že zelo otrujena in naslendji dan je delovni, se odločiva da kreneva proti domu. A žal sva kasneje obžalovala,da se nisva zapeljala do Senja, kjer je bilo pestro. Tako pa se v Rijeki ustaviva v McDonald's , kjer pojeva končno nekaj toplega. V smeri Cresa se je približevala nevihta. Pobaševa opremo in greva na drugo stran avtoceste, prek mostu.

Žal je nevihta oslabela,je pa v smeri Krka še nastala ena, ki pa ni ponudila kaj prida strel.



 Ura je bila pol devet zvečer,tako da je bil čas za odhod. Vseeno sem zadovoljen z izkupičkom, pa čeprav bi lahko z malo več sreče ujela veliko več.

Ni komentarjev:

Naj 5 dogotkov v letu 2012

Naj 5 vremenskih dogodkov v letu 2012


1. Huda vročina in suša v drugi polovici avgusta(15-25.8.2012)
Avgusta sta nas zajela dva močna vročinska vala. Prvi je trajal od 1 do 6 avgusta,najvišja temperatura je bila dne 5 avgusta in sicer 34,7 stopinj C.
Med 15 in 25 avgustom,nas je zajel izjemno hud vročinski val. Ponekod v jugovzhodni Sloveniji so bile temperature tudi do 39 stopinj C. Na vremenski postaji Orešje pri Ptuju je bila zabeležena najvišja avgustovska temperatura in sicer 36,6 stopinj C dne 22.8.2012. Povprečna mesečna temperatura v avgustu je bila 22,0 stopinj C,kar je nov rekord. Med 1-26 avgustom je bila povprečna temperatura celo 22,5 stopinj C. Vročinski val je trajal kar 11 dni,v tem obdobju je padlo le 1,2mm dežja(23.8). V celem avgustu pa samo 24 mm dežja. Zaradi hude suše je začelo odpadat listje z dreves. Po 26 avgustu je vročina popustila.

Slike suše

Tabela max. temperatur med 15-25 avgustom.

Datum
Tmax.
Čas izmerjene temperature
15.8.2012
30,5 °C
17:10
16.8.2012
30,6 °C
16:18
17.8.2012
30,7 °C
18:25
18.8.2012
30,5 °C
16:30
19.8.2012
32,4 °C
17:19
20.8.2012
35,1 °C
16:28
21.8.2012
35,6 °C
17:19
22.8.2012
36,6 °C
17:05
23.8.2012
32,9 °C
18:15
24.8.2012
36,4 °C
16:43
25.8.2012
34,8 °C
17:30

2. Viharni jugozahodni veter 25.12.2012
Izjemno vetroven Božični dan. Sunki jugozahodnega vetra so po nižinah dosegali do 80km/h ,v nekoliko višjih legah pa do 100km/h. Tako doma kot na sosednjem hribu(Sovretova pot 300m) je bil zabeležen nov rekord. Na VP Orešje pri Ptuju je bil največji sunek izmerjen ob 10:09 in sicer 61,2km/h(sunki so bili tudi do 75km/h,zaradi sunkovitega vetra se je konstrukcija vremenske postaje ob večjih sunkih zamajala,zato so bili dejanski sunki nekoliko večji). Povprečna dnevna hitrost vetra je bila 16,3km/h. Med 10:30-11:10 sem z ročnim merilcem(Windmaster 2) meril na bližnjem hribu,kjer je izrazito izpostavljena lega za JZ veter. Izmeril sem rekorden sunek vetra in sicer 90km/h(25m/s) ob 11:02. Omenjen sunek spada po 12 stopenski Beaufortovi lestvici pod močan vihar(10 stopnja). Sunki so bili med 12-14 uro lahko blizu 100km/h.


Slikovna napoved(Vir.Arso)




Podrto drevo ,Orešje-Sovretova pot pri Ptuju.Vir:24ur.com



Modelska napoved največjih sunkov vetra(Aladin)

Veter je povzročil ,kar nekaj škode(Vir Rs za zaščito)

Beaufortova lestvica: 10

m/s 24.5 - 28.4
km/h 88 - 102
vozli 48 - 55
povprečna hitrost vetra v vozlih/km/h/mph: 52 / 96 / 60
opis vetra: močan vihar (tempesta, unwetter, storm)
učinek na kopnem: dviga strehe in podira drevesa
učinek na morju: gladina "zamegljena" (very high waves, the sea surface is white and there is considerable tumbling, visibility is reduced)
višina valov: 9 (~ 29,5 ft)
Mediji
Intervencije
http://www.sos112.si/db/priloga/p15779.pdf
Analiza vremena 23-26 december(Arso)
http://meteo.arso.gov.si/uploads/probase/www/climate/text/sl/weather_events/visoka-temp-veter_23-26dec12.pdf

Video močnega vetra Orešje pri Ptuju(Matej Štegar)


3. Sneženje ter hud mraz od 2 do 14.2.2012

Sneženje 4.2.2012
Dopoldan začel naletavat sneg,ki se je okrog 11 ure okrepilo v rahlo do zmerno sneženje.
Sneženje je ob okoli 21:00 ure ponehalo. Zapadlo je 3,5cm suhega snega. Količina padavin je bila 0,8mm. Občutek mraza je bil najvišji ob 18:04 in sicer -13,3.C.
Sneženje 6-7.2.2012
Ob okoli 7:30(6.2.012) je začelo rahlo snežit,ki se je dopoldan nekoliko okrepilo v zmerno sneženje. Popoldan je za krajši čas ponehalo ,vendar se je proti večeru ponovno okrepilo.
Do 20:30 padlo 6,5cm novega ,skupna višina je znašala 8,5cm. Količina padavin je bila 2,6mm.
Sneženje se je nadaljevalo v noč na torek,in v torek popoldan ponehalo. Skupaj z (6.2.012) je padlo 17cm suhega snega. Količina padavin je 7.2.2012 bila 6,6mm.
Tudi maksimalna dnevna temperatura je bila zelo nizka ,in sicer v ponedeljek(6.2) je bil dnevni maksimum le -7,9°C . V torek (7.2) pa -7,3°C .

Hud mraz 8 in 9.2.2012 ,in zaledenela reka Drava 8.2.2012
Nad nami je prevladoval hladen sibirski zrak.
V torek 7.2.2012 se je zvečer ob okoli 21:00 razjasnilo. Temperatura je zaradi jasnega in mirnega ozračja ter snežne odeje(suh sneg) začela hitro padat. Do polnoči je padla na -11,7°C (ob 23:33). V sredo zjutraj 8.2.2012 ,je bila najnižja temperatura -17,2°C (ob 6:32),na 5cm nad snežno odejo je bila temperatura -22,4°C .

Tudi v sredo zvečer(8.2.202) je temperatura izjemno hitro padala.
Pad temperature po urah.
Ob 20:00, -12,7°C
Ob 21:00, -13,8°C
Ob 22:00, -14,6°C
Ob 23:00 , -15,4°C
Četrtkovo jutro(9.2.2012) je bilo izjemno mrzlo,najnižja jutranja temperatura je bila -18,4°C ob 2:58. Če se ne bi proti jutru pooblačilo bi bil z lahkoto dosežen nov rekord. Temperatura 5cm nad snežno odejo je bila kar -23,9°C. Temperatura na Dravskem in Ptujskem polju se je mestoma spustila do okoli -21,0°C .
Še minimalne temperature v obdobju med 2 in 14 februarjem
Datum
Tmin.
Čas izmerjene temperature
2.2.2012
-9,7°C
7:45
3.2.2012
-10,9°C
7:15
4.2.2012
-9,2°C
20:45
5.2.2012
-10,4°C
7:06
6.2.2012
-10,4°C
3:15
7.2.2012
-11,7°C
23:33
8.2.2012
-17,2°C
6:32
9.2.2012
-18,4°C
2:58
10.2.2012
-11,2°C
5:31
11.2.2012
-10,0°C
4:00
12.2.2012
-8,6°C
0:15
13.2.2012
-9,2°C
7:15
14.2.2012
-13,9°C
6:16

Več na blogu

4. Katastrofalne poplave reke Drave 5-6.11.2012
Reka Drava je začela naraščat zgodaj zjutraj(5.11) med 10-11 uro se je začela razlivat na območju vsakoletnih poplav. Ker so se čez noč karte spremenile je bilo največ padavin na Gorenjskem ter Koroškem ter tudi na avstrijski strani. Tudi meja sneženja je bila zelo visoko in je dodatno pripomogla k naraščanju Drave. Avstrijske hidroelektrarne so zgodaj zjutraj obvestile Arso,da bodo ob okoli 12 ure spustile ogromno količino vode tam okoli 2000m/s3. Zato je bilo za zgornjo in spodnjo Dravo razglašen rdeč alarm pred silovitimi poplavami. Največji pretok reke Drave je bil do zdaj leta 1965 2600m/s3 . Tokratni pretok je bil na Ptuju ocenjen med 3100-3200m/s3. Najvišji vodostaj je bil med 19uro zvečer(5.11)in 1uro zjutraj.
V Orešju pa so pri reševanju pomagalo tudi okoli 20 vojakov in nekaj gasilcev.

Nekaj video posnetkov tega izjemnega dogodka.

Naraščanje Drave(med 10-11uro)

Reportaža




5. Sneženje konec oktobra (28-29.10.2012)
Med 2:30-3:30(28.10)je 4x zagrmelo,ob okoli 2:30 je dež prešel v zmerno do močno sneženje. Med okoli 5-6 uro smo bili brez elektrike,ter še nekaj malega čez dan. Veliko vej,dreves je bilo polomljenih.
Ob 8 uri sem izmeril na beli leseni deski ,kar 6,5cm južnega snega ,skupaj je najvišja snežna odeja znašala 7cm. Popoldan je bilo večinoma suho ,ob okoli 15.55 je začel ponovno dež s snegom .Zvečer ter v drugem delu noči(29.10) je rahlo snežilo padlo je dodatnih 4cm,tako je bila najvišja snežna odeja v oktobru od kar merim(2001)9cm ob 8uri(29.10). V tem poslabšanju od 26-29.10.2012 je padlo skupaj 77,2mm padavin. Dne 26.10(3,6mm)27.10(41,8mm)28.10(29,6mm)29.10(2,2mm). Skupna akumulativa zapadlega snega je bila 11cm. Na vremenski postaji Mestni vrh 320m sem v ponedeljek(29.10) ob 10uri izmeril kar 15cm.

Bohinj 5.3.2011(Srečanje ZEVS)

Bohinj 5.3.2011(Srečanje ZEVS)
Bohinj 5.3.2011(Srečanje ZEVS)

VP Orešje v štajerskem Tedniku

VP Orešje v štajerskem Tedniku
VP Orešje v štajerskem Tedniku

Trenutne temperature po Sloveniji(Amaterske postaje)

Arhiv podatkov(Postaje Zevs)

Statistika vremenskih podatkov(Zevs)

Radar Lisca

Radar Bilogora (Hrvaška)

Radar Osmer

Radar Nemčija

Meteoalarm

Kontakt:

Matej Štegar:Član vremenskega društva ZEVS
e-mail : mstegar@gmail.com
gsm: 040644540
Nov spletni blog numizmatika:http://numizmatika-matej.blogspot.com